Z kart kalendarza… Święta majowe

Przed nami trzy ważne dni: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3 maja – 233. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. To daty bardzo dobrze wszystkim znane, ale czy tak naprawdę wiemy, dlaczego i co właściwie świętujemy?

1 maja – Święto Pracy

W Polsce 1 maja jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy od 1950 roku. W okresie Polski Ludowej, było to jedno z największych świąt w roku, związane z jego nieodłącznym elementem – pochodem pierwszomajowym. Dzień 1 maja to również dzień przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. W tym roku przypada już 20. rocznica tych wydarzeń.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto polskiej flagi celebrujemy 2 maja równo od 20 lat. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za granicą, a także rocznica wybuchu III powstania śląskiego.

3 maja – 233. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji

Święto zostało ustanowiono w 1919 i zniesione w 1946 r. Komunistyczne władze nie chciały odwoływać się do konstytucyjnej tradycji. Dopiero po przemianach demokratycznych od 1990 r. ponownie to wydarzenie uzyskało status święta narodowego. Konstytucja została uchwalona w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Polski i Litwy.
 
Co rok, w szkołach podstawowych w naszej gminie, odbywają się uroczyste akademie. Nie inaczej było tym razem. Poniżej fotorelacja z tych wyjątkowych szkolnych uroczystości.

powrót